SPZPSPZP

Napisz do Nas: kontakt@stowarzyszeniepzp.pl

Wzajemne relacje prawa konkurencji i prawa zamówień publicznych stają się coraz wyraźniejsze, co sprawia, że nie sposób traktować tych dziedzin rozłącznie. Konieczna jest więc ocena uczestników rynku zamówień publicznych (zarówno wykonawców, jak i zamawiających) również z punktu widzenia szeroko rozumianych reguł konkurencji – to jedne z ważniejszych wniosków, jakie zostały sformułowane w trakcie konferencji „Prawo konkurencji i zamówienia publiczne – dwie strony tego samego medalu”, która odbyła się 12 czerwca w Warszawie. W zorganizowanym przez Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych wydarzeniu wzięli udział naukowcy, eksperci i praktycy prawa zamówień publicznych oraz prawa konkurencji z Polski i z zagranicy (w tym m.in. z Litwy, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii).

W wtorek, 12 czerwca, w Warszawie odbyła się konferencja „Prawo konkurencji i zamówienia publiczne – dwie strony tego samego medalu”. Wydarzenie poświęcone było tematyce zakłóceń konkurencji w postępowaniach przetargowych z perspektywy prawa konkurencji i prawa zamówień publicznych.
Organizator – Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych – zaprosił do udziału w konferencji ekspertów i praktyków prawa zamówień publicznych oraz prawa konkurencji z Polski i z zagranicy.


Zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat zakłóceń konkurencji powodowanych przez zachowania zamawiających i wykonawców, przypadków nadużywania pozycji dominującej na rynku zamówień publicznych, a także najnowszego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej poświęconego instytucji self-cleaningu. Uczestnicy paneli dyskusyjnych rozmawiali natomiast m.in. o tym, jak radzić sobie z zachowaniami naruszającymi konkurencję w trakcie postępowań przetargowych oraz o sposobach na przeciwdziałanie nadużywaniu przewagi kontraktowej przez zamawiających.
Prelekcje wygłosili m.in. dr Albert Sánchez Graells z Uniwersytetu w Bristolu, dr Igor B. Nestoruk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Pani Irma Urmonaitė – przedstawicielka litewskiego Urzędu Ochrony Konkurencji, dr Anna Blume Huttenlauch z niemieckiej kancelarii Blomstein, a także dr Wojciech Hartung reprezentujący Stowarzyszenie.


W dyskusjach panelowych wzięli też udział przedstawiciele instytucji państwowych, w tym m.in. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych – Pani Małgorzata Stręciwilk, Prezes Krajowej Izby Odwoławczej – Pani Małgorzata Rakowska, wiceprezes Krajowej Izby Odwoławczej – Pani Magdalena Grabarczyk, sędzia Sądu Najwyższego – prof. Marta Romańska, reprezentanci Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz przedstawiciele zamawiających i wykonawców.

Wybrane prezentacje dostępne są do pobrania tutaj.

 

0K2A35470K2A35830K2A36290K2A37460K2A37720K2A37860K2A38520K2A38990K2A39950K2A40390K2A40670K2A42180K2A4237

 

Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych © 2017. Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Projekt i wykonanie: HEDEA

Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.