Przedstawiciele instytucji państwowych, eksperci i praktycy zajmujący się zamówieniami publicznymi spotkali się 28 września 2017 r. w Warszawie na debacie poświęconej funkcjonowaniu środków ochrony prawnej z zakresu prawa zamówień publicznych w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej. Organizatorem debaty było Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych. Patronat medialny nad wydarzeniem objął dziennik Rzeczpospolita.

Punktem wyjścia do debaty był przygotowany przez Stowarzyszenie raport dotyczący środków ochrony prawnej z zakresu zamówień publicznych funkcjonujących w krajach Unii. Opracowanie zostało zaprezentowane w ramach debaty przez jego autorów: dra Piotra Bogdanowicza, dra Wojciecha Hartunga oraz mecenas Annę Szymańską.

W programie wydarzenia oprócz przedstawienia wniosków z raportu znalazły się również prelekcje oraz panele dyskusyjne z udziałem specjalistów z zakresu zamówień publicznych. Indywidualne wystąpienia wygłosiła dr Aleksandra Sołtysińska z Katedry Prawa Europejskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Marta Laszuk, Legal Officer w Komisji Europejskiej. W prowadzonych przez członków Zarządu Stowarzyszenia panelach uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Zamówień Publicznych, Krajowej Izby Odwoławczej, Najwyższej Izby Kontroli, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Narodowego Banku Polskiego oraz innych podmiotów występujących w roli zamawiających.

„Zainteresowanie debatą i raportem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, z czego bardzo się cieszymy. Mamy nadzieję, że zaprezentowane wnioski wynikające z raportu będą wstępem do dalszej dyskusji na temat funkcjonowania systemu prawa zamówień publicznych w Polsce oraz krajach UE.” – powiedziała Aldona Kowalczyk, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych.

Raport można pobrać klikająć w ten link.