19 listopada 2020 r. odbyło się trzecie webinarium Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych z cyklu „SPZP o nowym PZP”, który poświęcony jest najważniejszym i najbardziej kontrowersyjnym regulacjom prawnym zawartym w nowej ustawie PZP, która wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

E-spotkanie pt. „Spory w świetle nowego PZP - przełom czy korekta?” było podzielone na dwie części".

W pierwszej połowie wydarzenia, członkowie SPZP: Aldona Kowalczyk oraz Jan Roliński przybliżyli uczestnikom takie tematy jak: postępowania odwoławcze przed KIO według nowego PZP, postępowania skargowe i skarga kasacyjna oraz pozasądowe rozwiązywanie sporów powstałych na tle wykonywanej umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Druga część spotkania była natomiast poświęcona rozmowie z gościem specjalnym - Mariuszem Haładyjem, Prezesem Prokuratorii Generalnej. Podczas dyskusji zostały omówione takie kwestie jak: dotychczasowe doświadczenia Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej, ilość przeprowadzonych postępowań mediacyjnych oraz czy i w jakim zakresie Prokuratoria spodziewa się zwiększenia się ilości wniosków o prowadzenie mediacji/koncyliacja.

Poruszone zostały także również tematy jak: bezstronność mediacji/koncyliacji pomiędzy podmiotem prywatnym a podmiotem publicznym oraz czy ugoda zawarta w toku mediacji, która co do zasady nie może prowadzić do niedozwolonej zmiany umowy o zamówienie publiczne, może zostać zakwestionowana.