30 września 2019 r. w trakcie konferencji „Przesłanki wykluczenia – praktyka stosowania w krajach UE, EFTA i USA” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych (SPZP), przedstawiciele Zarządu SPZP dr hab. Piotr Bogdanowicz oraz Jan Roliński zaprezentowali raport przedstawiający system wykluczenia wykonawców z postępowań o zamówienie publiczne w Polsce na tle systemów obowiązujących w innych krajach europejskich.

Raport można pobrać tu.

Przedstawiony raport dostarczył wielu tematów do dyskusji, które odbyły się w trakcie wydarzenia. Polscy i zagraniczni eksperci z zakresu zamówień publicznych rozmawiali o różnicach, podobieństwach i interpretacjach przepisów dotyczących wykluczeń wykonawców w prawie Unii Europejskiej i ustawach krajowych.

Partnerami konferencji byli: wydawnictwo C.H.Beck, Sekcja Prawa Zamówień Publicznych Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz Katedra Prawa Europejskiego Wydziału Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Wybrane prezentacje oraz materiały z konferencji będą udostępnione na stronie SPZP w najbliższych tygodniach.

Poniżej lista wystąpień i dyskusji, które odbyły się w trakcie konferencji:

• Konferencję otworzyli dr hab. Anna Zawidzka-Łojek, kierowniczka Katedry Prawa Europejskiego na WPiA UW, Aldona Kowalczyk, Prezes Zarządu SPZP oraz dr Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
  • Prezentacja raportu przedstawiającego system wykluczenia wykonawców z postępowań o zamówienie publiczne w Polsce na tle systemów obowiązujących w innych krajach europejskich - dr hab. Piotr Bogdanowicz oraz Jan Roliński.
  • Magdalena Grabarczyk, członek Krajowej Izby Odwoławczej, wygłosiła prelekcję pt. „Refleksje na temat przesłanek wykluczenia wykonawców i praktyki ich stosowania w świetle orzecznictwa sądowego oraz Krajowej Izby Odwoławczej”.
  • prof. Christopher R. Yukins z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona przedstawił „Zagadnienia dotyczące zawieszenia oraz wykluczenia z udziału w zamówieniach udzielanych przez rząd amerykański. Studium porównawcze dla kolejnych działań w zakresie unijnych zamówień publicznych”.
  • Collin David Swan z Urzędu ds. Zawieszania i Wykluczania Wykonawców Banku Światowego, opowiedział o zawieszaniach i wykluczaniach wykonawców z perspektywy globalnej instytucji finansującej.
  • Konferencję zakończył panel dyskusyjny o „Efektywności instytucji wykluczenia z udziału w zamówieniach publicznych”, prowadzony przez prof. Michała Kanię oraz dr. Wojciecha Hartunga (SPZP). Jako paneliści udział wzięli: prof. Roberto Caranta (Uniwersytet w Turynie), prof. Christopher R. Yukins (Uniwersytet Jerzego Waszyngtona), Collin David Swan (Urząd ds. Zawieszania Wykluczania Wykonawców Banku Światowego), Hubert Nowak (Prezes Urzędu Zamówień Publicznych), Jan Kuzawiński (Wiceprezes Krajowej Izby Odwoławczej).

0K2A0347

0K2A0357