W dniu 4 maja 2020 r., Urząd Zamówień Publicznych, odpowiadając na postulat Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych, wydał opinię prawną w sprawie tzw. rozporządzenia dokumentowego.

W opublikowanej opinii UZP podzielił stanowisko SPZP wskazując, iż przez „niewydawanie dokumentów urzędowych” należy rozumieć również sytuację, w której takie dokumenty co do zasady w danym kraju są wydawane, jednak z uwagi na wystąpienie okoliczności zewnętrznych, w tym przypadku epidemii COVID-19, nie mogą być czasowo pozyskane.

W takiej sytuacji należy przyjąć, że istnieje możliwość zastąpienia dokumentu urzędowego tzw. oświadczeniem własnym wykonawcy. Z uwagi na obowiązującą zasadę równego traktowania dotyczy to zarówno wykonawców zagranicznych, jak i krajowych.